26 Temmuz 2007 Perşembe

Bizim Kose Yazarlari

Ilginc tartismalardan biri de secim tahminlerini tutturamayan kose yazarlari. Tarhan Erdem anketi yayinladiginda demedigini birakmayan yazarlar ozur dileme zahmetinde bulunmuyor. Ertugrul Ozkok'de hastaligin teshisini koymus yazisinda.
Bu yaziya cevap ise Fehmi Koru dan geldi:
Ertuğrul Özkök gerçekten ender rastlanabilecek bir zekâ. Başını çektiği medya grubunun son seçimde feci biçimde 'çuvallamasını', zarif bir ayak oyunuyla, tedavisi olağanüstü basit bir teşhise bağladı. Neymiş Türk medyasının sorunu biliyor musunuz: Kendi mahallesinin dışına çıkmamak… Onun konuya böyle yaklaşması, “Neden medya hep çuvallıyor?” sorusuna hakiki cevaplar bulmayı gündemden düşürmeye yaradıdevami.
Genelde yazilarini pek begenmesem de Oray Egin'in bu konuda soylediklerini mantikli ve olumlu buluyorum:
Ertuğrul Özkök bu son seçime damgasını vuran bir kavram kazandırdı: “Bizim mahalle.” Gerek seçimden önce, gerekse de sonuçlar alındıktan sonra özellikle Türk Basını’nın durumunu açıklayan en iyi kavramdı bu. Pek çok köşe yazarı kendi mahallelerinin, kabuklarının dışına çıkmadıkları için Türkiye’yi de aynı şekilde sanıyorlardı. Cihangir’de oturanlar Baskın Oran’ın Meclis’e katkılarını hesaplamaya başlamış, onun seçilememe ihtimali üzerinde bile durmamışlardı. Bazıları Nişantaşı kadınlarının tavırlarına bakarak CHP’nin tek başına iktidara yürüdüğü yanılsamasına kapılmışlardı. Oysa İzmir gibi bir sosyal demokrat kalede bile AKP’nin oyları inanılmaz yükseldi.
devami.

Hiç yorum yok: